- OTWARTY UMYSŁ -
PORTAL DLA LUDZI O OTWARTYM UMYŚLE I SZEROKICH HORYZONTACH
NAGRANIA RELAKSACYJNE - Eksperyment


NAGRANIA RELAKSACYJNE - Eksperyment
JKJ


Przeprowadziłem eksperyment z trzema rodzajami nagrań relaksujących; kasetą Petersena, kasetą z nagranym treningiem autogennym Shultza i moja kasetą łączącą sugestie z dźwiękami synchronizujacymi fale mózgowe. Podczas relaksacji robiłem wykresy za pomocą transera przy tym samym wyskalowaniu.

Wykresy wykazały, że najgłębszy relaks osiągnąłem słuchając mojej kasety również z moja kasetą relaks przebiegał najszybciej – udało mi się osiągnąć tę sama głębokość relaksu co u Petersena w czasie o połowę krótszym.
Subiektywnie trans osiągnięty za pomocą mojej kasety jest znacznie głębszy i bardziej stabilny – napięcie nie powraca również tak szybko jak w przypadku wcześniejszych kaset.

Powtórzenie eksperymentu potwierdziło pierwotny wynik tj. fakt, że moja kaseta pozwala osiągać najgłębszy stan relaksu. Ponadto można zaobserwować tu, ze po każdym następnym relaksie stan zrelaksowania utrzymuje się dłużej po zakończeniu relaksu. Po każdym ćwiczeniu wstawałem wyłączałem magnetofon po czym szedłem do komputera by wyłączyć zapis. Kiedy porównałem pierwsze dwa wykresy z dwoma ostatnimi wyraźnie zauwazyłem, że wzrost napięcia po zakończonym ćwiczeniu następuje wolniej w ostatnich ćwiczeniach niż w pierwszych.
W pierwszych trzech ćwiczeniach odstępy miedzy nimi nie przekraczały 5-10min w kolejnych trzech ćwiczeniach przerwy miedzy nimi wynosiły 30 – 40min.Wpierwszych trzech ćwiczeniach widać kumulowanie się głębokości relaksu (w każdym następnym relaks jest wyraźnie głębszy). W kolejnych trzech ćwiczeniach oddzielonych dłuższymi przerwami efekt ten można dostrzec tylko w pierwszej fazie relaksu, za to wyraźnie widoczne jest wolniejsze narastanie napięcia po ćwiczeniach.
Jeśli chodzi o subiektywną ocenę poszczególnych ćwiczeń to w obydwu seriach bardzo wyraźnie czuje się, że moja kaseta wprowadza w znacznie głębszy i stabilniejszy stan relaksu, który długo utrzymuje się po zakończeniu ćwiczenia – druga kasetą pod tym względem jest kaseta z nagranym treningiem autogennym.
W drugiej serii ćwiczeń mimo dłuższych przerw między ćwiczeniami zaczynając kolejne ćwiczenie czułem wyraźnie reminiscencję stanu osiągniętego przy słuchaniu mojej kasety – czego odbiciem na wykresie jest szybkie pogłębianie się relaksu w pierwszej fazie.

Zamknąłem oczy przywołałem to wrażenie i zacząłem odliczać, załamanie wykresu do góry to otwarcie przeze mnie oczu aby przesunąć wykres tak abym mógł go widzieć. Ten testowy relaks wykonałem po to aby sprawdzić to reminiscencyjne wrażenie jak widać bez kłopotów osiągnąłem zieloną linię na wykresie – czyli granicę głębokości relaksu przy pierwszym nagraniu w 660s czyli znacznie szybciej niż przy słuchaniu pierwszych czterech nagrań co potwierdza skuteczność metody reminiscencyjnej (czy jak woli Roman JMC – metody wzorców umysłu) a także to, że głęboka relaksacja wymaga czasu i faktycznie przypomina nurkowanie;-))). W tym wypadku nakierowanie się na właściwy stan i pozwolenie na opadanie nie zakłócając procesu.

Drugi dzień eksperymentu, zacząłem od kasety „niezmienny stan świadomości”. Jak widać w stosunku do wczoraj punkt wyjścia relaksu był niższy niż wczoraj relaksacja przebiegała szybko w pierwszej fazie – zapewne efekt wczorajszego treningu jako, że w pierwszej fazie pojawiło się zjawisko reminiscencji stanu. Mimo iż po zakończeniu relaksu wykonywałem rutynowe czynności, relaks nie spłycał się – być może jest to wynik tego, że w końcówce nagrania jest kilka minut ciszy aby przyzwyczaić się do relaksu. Przed następnymi próbami ponownie wyskalowałem transera aby uzyskać pełny zakres zmian przez co wskazania głębokości w następnych próbach były porównywalne tylko między sobą.
Po wyskalowaniu siadłem na kilkanaście minut w zazen krzywa relaksu zeszła na sam dół po zakończeniu praktyki podniosła się do góry -powtarzając mantrę szybko ponownie zacząłem się relaksować, kiedy zakończyłem i otworzyłem oczy z łatwością mogłem utrzymać relaksację.

Kontynuując eksperymen przez kilka dni z nagraniami w róznej kolejności zauważyłem, że wyniki na wykresie coraz bardziej się upodabniają niezależnie od nagrania które slucham mimo iz subiektywne odczucia nadal się róznią - mozna stąd wnioskować, że nie jest istotny rodzaj nagrania tylko osłuchanie się z nim a o szybkim pogłębianiu relaksu decyduje element reminiscencyjny.









Free Web Hosting