- OTWARTY UMYSŁ -
PORTAL DLA LUDZI O OTWARTYM UMYŚLE I SZEROKICH HORYZONTACH
Ningtrul  - Wewnętrzne Obrazy


Ningtrul - Wewnętrzne Obrazy
JKJNingtrul to Tybetańska nazwa wewnętrznych obrazów, obrazów które pojawiają się kiedy zamykamy oczy i relaksujemy się. Ze względu na fakt iż obrazy te z reguły poprzedzają zaśnięcie o wiele później na zachodzie nazwano je obrazami hipnagogicznymi czyli obrazami przedsennymi. Zależnie od stanu naszego umysłu obrazy ningtrul mogą pojawiać się zaraz po zamknięciu oczu, albo dopiero po pewnym czasie, mogą też mieć różny charakter. Mogą być to od razu złożone wyraziste sceny lub tylko bezkształtne plamy, pojawiające się i znikające, mogą być to obrazy pełne głębi jak i płaskie dwuwymiarowe płytkie obrazy. Mogą być one jasne i wyraźne lub rozmyte i zamglone trudne do określenia, w miarę statyczne i bardzo dynamiczne. Obrazy ningtrul mogą obejmować wszystkie nasze zmysły.

Możemy je podzielić na kilka kategorii,: zależnie od wyrazistości na obrazy spójne i wyraźne w których od razu widzimy konkretne w pełni ukształtowane sceny i obrazy niespójne w miarę statyczne - składające z trudnych do zidentyfikowania elementów i plam. Na obrazy przestrzenne i dwuwymiarowe.
Spójne wyraziste w miarę trwałe obrazy najczęściej w stanach zmęczenia fizycznego, przy równocześnie dobrym stanie psychicznym oraz w pewnych sytuacjach wyciszenia uspokojenia umysłu i harmonii emocjonalnej. Harmonia emocjonalna, wyciszenie i spokój są decydującym czynnikiem nie tylko w kwestii wyrazistości i spójności obrazów, ale także decydują o ich przestrzenności. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że struktura i wyrazistość tych obrazów jest odbiciem naszego szeroko pojętego stanu psychicznego. Jednak nie tylko nasz stan emocjonalny wpływa na strukturę tych obrazów istotny wpływ na nie może wywierać i z reguły wywiera również otoczenie.

Zależność miedzy strukturą tych obrazów i naszym stanem psychicznym pozostaje zresztą dwustronna tzn zmieniając ich strukturę możemy zmienić nasz stan psychiczny i tę zależność wykorzystuje się w pewnych typach medytacji z obrazami ningtrul, lub medytacji oddziaływujących silnie porządkująco na ich strukturę. W zasadzie praktycznie każda forma medytacji wpływa na ich strukturę istnieją jednak typy medytacji oddziałujące na nią bezpośrednio lub bardzo mocno. W innych typach medytacji pojawianie się tych obrazów stanowić może przeszkodę w medytacji, która należy przezwyciężyć.

Często w obrazach ningtrul odbija się to co wcześniej widzieliśmy co również wykorzystuje się w różnego rodzaju medytacjach. Istnieje też szereg technik i metod pomagających wyzwolić te obrazy i uczynić je bardziej wyrazistymi.

Wbrew powszechnej opinii obrazy ningtrul nie są przypadkowe, ani pozbawione sensu o czym musiał przekonać się każdy kto praktykował medytacje autogenne, lub inne zaawansowane formy pracy z umysłem o zbliżonym charakterze.

Praca z obrazami ningtrul nie jest jednak, ani prosta, ani łatwa. Każdy, kto próbował się nimi bawić wie doskonale, że jeśli spróbujemy nimi manipulować bardzo łatwo je stracić jeśli zaś zbyt w nie wejdziemy nie wiadomo kiedy zasypiamy nie wspominając już o tym iż jeśli nie właściwie się do tego zabieramy mogą się wcale nie pojawić. Kluczem do pracy z nimi jest osiągnięcie stanu skoncentrowanego odprężenia; umiejętność doprowadzenia ciała do stanu pełnego odprężenia, przy równoczesnym zachowaniu jasnego, spokojnego umysłu. Istnieje wiele sposobów osiągnięcia tego stanu, jest to jednak temat na osobną rozprawę dlatego nie będę się tutaj na ten temat rozpisywał. Obrazy ningtrul mogą również stać się naszą bramą do świadomego śnienia, podróży szamańskich i wielu innych doświadczeń z tego względu myślę, że warto zwrócić na nie uwagę.

Free Web Hosting