- OTWARTY UMYSŁ -
PORTAL DLA LUDZI O OTWARTYM UMYŚLE I SZEROKICH HORYZONTACH
Inkubacja Snów


Inkubacja Snów
JKJInkubacja snów to określenie działań, których celem jest wywołanie snu na określony temat. Procedur inkubacji snu jest wiele zainteresowanych odsyłam na moją stronę. Tutaj zamierzam zwrócić uwagę na niektóre jej aspekty.

Jak każdy zapewne zauważył często jeśli cos nas poruszy emocjonalnie lub zaangażuje znajduje to odbicie w naszych snach. Na tym opiera się większość metod inkubacji snów.
Oczywiście nie sposób wyreżyserować snu od początku do końca, ale nadać mu kierunek można i nie jest to specjalnie trudne jeśli się załapie o co chodzi i naprawdę nam na tym zależy. Od czasu do czasu to robię i jak dotąd nie miałem z tym wielkich trudności. Trudniej jest śnic coś bardzo konkretnego, aby tego dokonać trzeba w to włożyć więcej pracy i poświęcić na to więcej czasu, ale i to jest do zrobienia sukces zależy od włożonej pracy i pragnienia.

Inkubacja snów jest jednak dość złożonym zagadnieniem, zaś szczególną uwagę należy przy tym zwrócić na odróżnienia formy snu od jego treści - znaczenia.
Posłużę się tu przykładem; lubię grac w Herosa i kiedy sporo gram oczywiście pojawia się to w moich snach, śnię o rycerzach planszach, rozgrywam bitwy bronię i zdobywam zamki. Niekiedy te sny rzeczywiście dotyczą herosa, pomysły na nowe strategie, plansze itp co później wykorzystuje ma jawie w grze w innych przypadkach te sny nie mają tak naprawdę nic wspólnego z herosem.

Przykładowo w jednym śnie śniło mi się, ze siedzę w zamku nekromanty przygotowując się do obrony jednak sen ten nie miał kompletnie nic wspólnego z herosem co było dla mnie już w pełni jasne kiedy go śniłem i był to bardzo istotny dla mnie sen. Innym razem śniło mi się ze jestem swoim bohaterem z gry i poruszam się po wyspie odwiedzając kręgi z rożnego rodzaju punktami doświadczenia typowe dla tej gry jednak i ten sen tak naprawdę nie miał w istocie nic wspólnego z grą.

To bardzo typowe dla snów używanie dostępnych symboli do przekazania zupełnie innej treści. W przypadku świadomej inkubacji również to występuje i niekiedy zdarza się, że pozornie sen nie mający nic wspólnego z tym o czym chcieliśmy śnić okazuje się bardzo precyzyjna odpowiedzią na nasze inkubacyjne zapytanie. Nagminnym błędem laików jest to ze dostrzegając we śnie jakieś elementy ze zdarzeń minionego dnia blednie sadza ze wiedza czego dotyczy sen.

Podam przykład ze swoich niedawnych snów:

: Śniły mi się dwa paski w tym śnie rozumiałem ich głębokie znaczenie i dokonywałem bardzo złożonych analiz ich znaczenia i powiązań, powtarzałem ten sen trzy razy odkrywając bardzo istotne dla mnie elementy, pomyślałem, że muszę to koniecznie zapamiętać ponieważ ta wiedza otwierała wielkie horyzonty i rozwiązywała wiele problemów i niejasności. Kiedy jednak zacząłem się budzić zapamiętałem obraz jednak jego głębokie znaczenie w większości mi umknęło. Szybko postanowiłem zasnąć ponownie wrócić do snu i utrwalić moje zrozumienie. Mój zamiar zakończył się powodzeniem i znów zacząłem śnic o tych pasach śledząc cala analizę i znaczenie, tym razem bardziej skupiłem się tylko na najistotniejszych punktach pomijając szczegóły, aby łatwiej mi było zapamiętać jego znaczenie. Niestety i tym razem po przebudzeniu większość znaczeń mi umknęła. Następnego dnia czytałem "Smoki letniego płomienia" w nocy przyśniły mi się trzy księgi magii; czarna, czerwona i biała, zainteresowała mnie czerwona. Było w niej zapisane zaklęcie zajmujące cala stronę. Ponieważ w tym śnie zarówno zasady magii jak i symboliczne równania opisujące zaklęcie były dla mnie jasne i oczywiste zacząłem je analizować. Śledząc jego strukturę i zależności byłem coraz bardziej zdumiony jego konstrukcja i działaniem. Nie przypuszczałem, ze cos takiego może istnieć. Nie wnikając w szczegóły było to nawiązanie do wcześniejszego snu i mimo użycia symbolu ksiąg magicznych z których należy nauczyć się zaklęć niewątpliwego nawiązania do książki, treść snu w istocie nie miała z nią nic wspólnego, lecz było kontynuacją snu z poprzedniej nocy.

Te przykłady ilustrują to, że pozorna treść snów nie musi i często nie odpowiada ich rzeczywistej treści. Kiedy więc inkubujemy sen dotyczący jakiegoś problemu i przyśni nam się sen pozornie nie związany z tym problemem wcale nie musi to oznaczać, że nie powiodło nam się. Wielu ludzi oczekuje bezpośredniej prostej odpowiedzi i często nie dostrzega odpowiedzi nie próbując wniknąć głębiej w znaczenie snu. Mam nadzieję, że to co napisałem może komuś pomóc w uniknięciu tego typu pomyłek.

Free Web Hosting