- OTWARTY UMYSŁ -
PORTAL DLA LUDZI O OTWARTYM UMYŚLE I SZEROKICH HORYZONTACH
ONEIRONAUTYKA


Oneironautyka - świadome śnienie


 • Oneironautyką nazywa się u nas świadome śnienie. Świadome sny to sny w których wiemy, że śnimy w trakcie trwania snu.
  Świadome śnienie stalo się znane na zachodzie za sprawą Carlosa Castanedy i jego niezwykłych książek, które do dziś robia furorę.
  Na fali zainteresowania Castanedą świadomym śnieniem zainteresowali się psychologowie i jeden z nich Laberg prowadzący badania nad tym zjawiskiem spopularyzował je dzięki czemu pojawiło się jako naukowy fakt i stało się obiektem zainteresowania wielu entuzjastów na całym świecie.

  Pierwotnie wiązano ze świadomym śnieniem wiele korzyści i widziano w nim wiele możliwości, które jednak w praktyce okazały się całkowicie iluzoryczne. Rozbudzono jednak zainteresowanie tym zjawiskiem i stało się ono modne zwłaszcza wśród młodych ludzi i zainteresowanie to trwa do dziś.

  Jest to niezła zabawa dla młodzieży mającej aspiracje duchowe jako, że wiąże się to zjawisko ze sferą ducha, powstają tysiące stron internetowych poświęconych świadomemu śnieniu, tysiące młodych ludzi uczy się śnić swiadomie wiedzeni młodzieńczym zapałem, powstaje także biznes żerujący na tym zainteresowaniu i podsycający je.

  Czy jest to tylko nowa moda czy kolejne zagrożenie trudno w tej chwili powiedzieć, postaramy się jednak dotrzeć do ludzi siedzących w tym temacie i przedstawić argumenty na plus i na minus aby każdy mógł sobie wyrobić własną opinie na ten temat.

 • Free Web Hosting