- OTWARTY UMYSŁ -
PORTAL DLA LUDZI O OTWARTYM UMYŚLE I SZEROKICH HORYZONTACH
Spirytyzm


Spirytyzm


 • Spirytyzm opiera się na wierze w rzekome pojawianie się dusz zmarłych i możliwość porozumiewania się z nimi na seansach spirytystycznych za pośrednictwem medium
  /na podst. Słownika wyrazów obcych/

  W rzeczywistości ta definicja jest słuszna tylko w odniesieniu do przedwojennego salonowego spirytyzmu związanego z okultyzmem, gdzie oprócz medium wykorzystywano czesto tależyki i inne bardziej specjalistyczne sprzęty.

  Współczesnie spirytyzm rozumie się znacznie szerzej, nie ogranicza się już tylko do kontaktów z duchami zmarłych (w zasadzie kontakty z duchami zmarłych zeszły na margines i uważa się, że jest to mozliwe tylko w stosunku do duchów błąkających się, które nie przeszły jeszcze w inną sferę egzystencji) lecz skupia się na kontaktach z róznego rodzaju duchowymi bytami w szczególności zaś z duchami opiekuńczymi, przewodnikami duchowymi, duchami wyższymi a nawet z ufo jak ma to miejsce w przypadku chanalingu.
  Współczesny spirytyzm wiąże się również z róznymi innymi odziaływaniami pomiedzy swiatem duchów i ludzi skutkiem czego trudno już wytyczyć granice pomiędzy spirytyzmem, demonologią czy nekromancją jako, że wspólczesny spirytyzm zachacza o wszystkie te tradycyjne dziedziny.

  Inaczej się też dziś patrzy na spirytyzm, nie ma on juz tak ścisłego odniesienia do religii jak dawniej, posługują się nim ludzie o róznych swiatopoglądach i zapatrywaniach na spirytyzm jako taki.
  Niektórzy widzą w nim ciekawą metode psychologiczną do pracy z umysłem i podswiadomością inni sa zafascynowani klimatem i aura tajemniczości, czy niezwykłości z nim związaną, jeszcze inni podchodza do niego całkiem poważnie wiążąc go z wyznawanym przez siebie światopoglądem.

  Tak czy inaczej spirytyzm w jego licznych odmianach jest ciekawym zjawiskiem mogącym inspirować intelektualnie i wzbogacać nasze życie wewnętrzne lub w destruktywnym aspekcie prowadzić do patologii.
  W przyszłości postaramy sie napisac tu więcej na ten temat.
 • Free Web Hosting