- OTWARTY UMYSŁ -
PORTAL DLA LUDZI O OTWARTYM UMYŚLE I SZEROKICH HORYZONTACH
Ćwicząc "leczniczymi kulami"


Ćwicząc "leczniczymi kulami"
Yutan Ling


Poniższy tekst dotyczy popularnych w Polsce i łatwo dostępnych kulek Qi Gong. Można je łatwo nabyć w wielu sklepach ezoterycznych, w sklepach z pamiątkami (zwł. chińskimi) czy też na stoiskach z minerałami (np. na powszechnie znanych giełdach minerałów i biżuterii). Tekst ten jest o tyle ciekawy, że objaśnia dosyć wnikliwie i głęboko znaczenie i sens chińskich ćwiczeń z tymi kulkami. Choć są one tak powszechnie w Polsce znane, to mało kto ich używa, ponieważ nie jest wiadomo do czego one właściwie służą

Dr. Yutang Lin
Path to the Lotus Pond, Chapter 7

Ćwicząc "leczniczymi kulami" (Playing with Health Balls)
tłum. z ang. Rafał Seremet

Kiedy spaceruję w tygodniu z moim synem Andrew'em do szkoły i ze szkoły podstawowej w Harding, ćwiczę leczniczymi kulami (kule Qi Gong) po jednej parze w każdej ręce. Bardzo to zaciekawia wielu przechodniów idących tą drogą, jak i rodziców, nauczycieli i uczniów ze szkoły Harding. Wielu z nich zapytało mnie i poprosiło, abym wyjaśnił to ćwiczenie, oraz pokazał jak je wykonywać. Byłem nawet zaproszony przez nauczycieli z sal "11" i "13", aby dać ich uczniom (w wieku od przedszkolnego do klasy drugiej) krótką mowę i pokaz tego ćwiczenia. Poprzednio napisałem artykuł (po chińsku i po angielsku) o tej praktyce i był on zatytułowany "Śpiewając ze Zdrowotnymi Kulami" (Chanting with Health Balls). Teraz, mając już więcej doświadczenia w tym ćwiczeniu, oraz więcej związanych z nim idei do zaoferowania, piszę nowy artykuł bazujący na poprzednim.

Ludzkie dłonie połączone są z resztą ciała receptorami. Stąd, poprzez masowanie różnych części dłoni, można stymulować poszczególne części ciała. Podobnie stopy i uszy są odbiciem całego ciała. Chińska medycyna naucza technik leczniczych takich jak masaż czy akupunktura zastosowana do szczególnie wrażliwych obszarów. Jednak, aby wspierać czyjeś ogólne dobre samopoczucie i zdrowie, nie jest konieczne posiadanie na ten temat wiedzy profesjonalnej; wszystko co potrzeba to przyjęcie jako podstawy pewnych prostych codziennych ćwiczeń. Np. ktoś może nabrać nawyku masowania uszu kiedykolwiek oczekuje na zielone światło w sygnalizacji ulicznej, czy też może spacerować boso po kamienistej ścieżce przez 15-30 minut dziennie. Niniejszy artykuł omawia tradycyjne chińskie ćwiczenia dłoni zazwyczaj nazywane "Zdrowotnymi Kulami" ("Kule Qi Gong", Health Balls).
Ćwiczenie to początkowo było nauczane przez mistrza sztuk walki z okresu dynastii Ming w Chinach. Pozostało ono dobrze znane do dnia dzisiejszego jako ćwiczenie służące utrzymywaniu dobrego zdrowia. Jest ono popularne szczególnie w niektórych częściach Chin, zwłaszcza w Bao Ding (prowincja He Bei), gdzie powstało.

Aby posługiwać się "zdrowotnymi kulami" należy trzymać dwie kulki, takich samych rozmiarów i wagi, w jednej ręce, i używając palców obracać nimi równomiernie. Zależnie od indywidualnego przypadku, niektórzy będą odczuwać jako bardziej naturalne obroty w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, podczas gdy inni - obracanie kulek w kierunku przeciwnym. Wygląda na to, że odnośnie obracania kulkami, mamy 2 typy dłoni. Najpierw powinieneś praktykować obracanie kulkami w kierunku, który jest dla ciebie bardziej naturalny, a następnie w kierunku przeciwnym - dopiero jednak wtedy, gdy nabędziesz zupełnej swobody w obracaniu w kierunku naturalnym.
Początkujący powinien praktykować tylko z jedną parą kulek, naprzemiennie - raz w jednej, raz w drugiej ręce. Wskazane jest obracanie na przemian - raz w jedną, a raz w drugą stronę, gdyż ćwiczenia takie dopełniają się. Przez to proste ćwiczenie palce stają się silne, a całe ciało doświadcza stałego przepływu uspokajającego masowania.
Takie zdrowotne "kule Qi Gong ", jakie można znaleźć w sklepach Chinatown (chińskiej dzielnicy) w San Francisco, są wykonane z metalu, kamienia czy z połączenia miedzi i emalii. Jest ich cztery czy pięć rozmiarów. Kulki metalowe oraz te miedziano-emaliowe są puste w środku i mają grającą zawartość. Uważa się, iż każda para kulek wydaje różną wysokość tonu, tworząc harmonijny chór. Słuchanie tego dźwięku podczas obracania kulek może uspokajać umysł. Dla praktykujących buddyzm, którzy są zainteresowaniu "medytacją słuchania" (wyjaśnioną w Sutrze Surangama przez wielkiego bodhisatwę Awalokiteśwarę) będzie to dobre źródło dźwięku do słuchania w medytacji. Kulki kamienne nie dają efektów dźwiękowych, ale jest to bardzo korzystne jeśli chcesz ćwiczyć w miejscu publicznym, nikogo przy tym nie irytując. Poza tym, w dotyku, odczuwa się je bardziej komfortowo, niż kulki metalowe, czy miedziano-emaliowe, dlatego w praktyce nigdy tych ostatnich nie stosowałem.

Moją praktykę ze zdrowotnymi "kulami Qi Gong" rozpocząłem z małymi kulkami metalowymi, ponieważ moje palce nie były w stanie łatwo obracać jakichś większych, a nawet te małe wypadały mi z dłoni. Po przyzwyczajeniu się do obracania jednej pary kulek w danym czasie, rozpocząłem ćwiczenie z obracaniem dwoma parami - po jednej parze w każdej ręce jednocześnie. Wkrótce stało się jasne, że obracanie kulek prawą dłonią w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, zaś lewą w kierunku przeciwnym jest najłatwiejsze, gdyż wtedy kciuk i mały palec łatwo ze sobą współpracują. Kiedy próbowałem obracać kulki w kierunku przeciwnym, wtedy stawało się to bardzo trudne i niezdarne. Rzeczywiście - nigdy wcześniej nie używałem moich palców w taki sposób - praktykowanie z kulkami zdrowia otworzyło przede mną nowe horyzonty mojej zręczności.
Po paru dniach ćwiczeń z małymi kulkami ledwo czułem ich obecność w dłoniach. Przeszedłem wtedy do ćwiczeń z większymi kulkami i odczuwałem komfort w ćwiczeniu nimi. Praktykując z kulkami zdrowia stałem się stopniowo bardziej świadomy tych obszarów moich dłoni, które były napięte czy obolałe, a nawet różnych części mojego ciała, które są zakłócone. Wykonywanie tych ćwiczeń pozwala zauważać napięcia. Kiedykolwiek stawałem się zmęczony czytaniem lub pisaniem, zaczynałem spacerować i obracać kulkami zdrowia. Dzięki temu moje ciało szybko powracało do stanu zrelaksowania i rozluźnienia. Czasami spacerowałem boso po kamykach na moim podwórku, jednocześnie ćwicząc w dłoniach kulkami (jest zwłaszcza miłe, gdy spaceruje się boso po kamieniach ogrzanych słońcem).
Teraz praktykuję już ćwiczenie zdrowotnymi kulami przez ponad 10 lat. Podczas tego okresu stopniowo stałem się świadomy, że podczas obracania kul moimi dłońmi - zarówno przedramię, ramię (okolice bicepsa), a nawet przód i tył mojego tułowia - są zaangażowane w ten ruch w bardzo subtelny sposób. Po pierwszych miesiącach ćwiczeń najpierw stałem się świadomy pracy mego przedramienia, ponieważ przestało ono być tak napięte jak poprzednio. Potem stopniowo zacząłem odczuwać, że także obszar bicepsa uczestniczy w tym ruchu, a dopiero znacznie później zacząłem zauważać ruch moich pleców. Teraz wyczuwam, że wszystkie wymienione powyżej części ciała uczestniczą w tym ćwiczeniu, zwłaszcza ręce i ramiona. Kiedy ćwiczę kulkami zdrowia, czuję, że są one bardzo łagodne, a palce poruszają się tak swobodnie, że wydaje się to zupełnie automatyczne.
Zdrowotne kulki "Qi Gong" dostarczają idealnych ćwiczeń dla ludzi w każdym wieku, ponieważ jest to ćwiczenia łagodne, pomaga rozwijać czyjąś zręczność, oraz pobudza cyrkulację krwi jak i cyrkulację Qi (wewnętrznej energii). Jest to ćwiczenie, które można wykonywać prawie wszędzie, bez drogiego wyposażenia, bez specjalnej sprawności fizycznej. Kulki zdrowia są szczególnie odpowiednie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ćwiczenie to może wzmacniać cyrkulację krwi i wewnętrznego wiatru (energii Qi), konsekwentnie może zapobiegać artretyzmowi (zapaleniu stawów). Utrzymuje one uwagę w czujności, stąd może być dobrym środkiem zaradczym przeciw chorobie Altzheimera. Znane są przypadki, że ćwiczenia te pomagały uspokoić się i wyciszyć dzieciom z nadpobudliwością psychoruchową. Jest powszechnie wiadomo, że natarczywy stres oraz brak sprawnej, ergonomicznej świadomości wywołuje wiele poważnych problemów zdrowotnych. Wykonywanie ćwiczeń kulami zdrowia może odwrócić te uciążliwe problemy, tak abyśmy na nowo stali się w swoim życiu efektywni i ekonomiczni.

Po miesiącach praktyki potrafię obracać jednocześnie dwoma parami kulek - po jednej parze w jednej ręce - w dowolnym kierunku: jednocześnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jednocześnie przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara, oraz jedną ręką zgodnie, a jedną przeciwnie. Doświadczeni praktykujący potrafią nawet obracać trzema lub czterema kulkami w każdej dłoni jednocześnie. W rzeczywistości można połączyć to ćwiczenie z takimi aktywnościami jak Tai Chi Chuan, czy np. taniec itp. Także połączyłem to ćwiczenie ze spacerowaniem do tyłu. Chodzenie do tyłu pomaga mi uaktywniać te partie mięśni, które najczęściej są rzadko używane, oraz wymaga spoglądania w tył dostarczając możliwości skrętów szyi naprzemiennie w lewo i w prawo. Zabieram także ze sobą parę kulek zdrowia w długie podróże, aby pomóc sobie tam podregulować swoją fizyczną formę. Zakupiłem "kulki zdrowia" dla członków mojej rodziny oraz rozpowszechniam informacje o pożytkach wynikających z wykonywania tego ćwiczenia wszelkiego rodzaju ludziom.

Jakiekolwiek ćwiczenia fizyczne, aby były w pełni pożyteczne, powinny być wolne od rozproszenia umysłowego. Wtedy, gdy jesteśmy skoncentrowani, wszystkie nasze aktywności spełniają się w pełni. Dlatego, aby wywołać harmonię ciała i umysłu, pomocne będzie podczas ćwiczenia z kulkami zdrowia ćwiczenie mentalne - np. śpiewanie świętego imienia Buddy, czy śpiewanie mantry. Chrześcijanie mogliby śpiewać jakąś krótką modlitwę - np. modlitwę do Jezusa: "Panie Jezu, Chryste, Synu Boga, miej miłosierdzie dla mnie i całego świata" (czy też: "Panie, Jezu, Chryste, Synu Boga, bądź miłościw mnie, grzesznemu" - modlitwa wzorowana na praktyce kościoła prawosławnego). Ci praktykujący buddyści, którzy są mocno osadzeni w praktyce śpiewania, i są zdeterminowani do kontynuowania ich praktyki aż do momentu odrodzenia się w czystej krainie Buddy (praktyki szkoły Czystej Krainy), mogą używać kulek zdrowia zamiast paciorków różańca i wykonywać powtórzenia bez odliczania ich ilości. Obracanie kulek zdrowia, jako ćwiczenie fizyczne, jest bardziej pożyteczne niż monotonne poruszanie paciorków różańca kciukiem.
W czasie obracania zdrowotnych "kul Qi Gong" - rotacja, obracanie kul jest czymś stałym, jednak pozycje kul nieustannie się zmieniają - są nietrwałe. Taka obserwacja dobrze służy zobrazowaniu znaczenia podstawowych nauk buddyzmu - nie powinno się polegać na żadnej ze stron dualistycznego poglądu. Rzeczywistość jako taka nie może być zawarta i wyrażona przez jednostronny pogląd. Lepiej abyśmy nie byli ograniczani przez nasze własne uprzedzenia, i abyśmy nie tracili dotyku rzeczywistości.

Niechaj wszyscy, którzy zetknęli się z tym artykułem zainteresują się tą praktyką i osiągną pożytek z zastosowania jej. Jeżeli oryginalne kulki zdrowia nie są łatwo osiągalne w twojej okolicy - zawsze możesz rozpocząć ćwiczenia z jakimikolwiek okrągłymi przedmiotami, takimi jak duże szklane kuleczki, czy orzechy.

31.Marzec.1999.
El Cerrito, California

Free Web Hosting